Jaká léčiva mít v lékárničce?
Jsou léky, které se opravdu hodí mít doma. Lépe řečeno léčiva s určitou účinnou látkou. Nemusí se jednat o jeden produkt, ale většinou se dá pořídit lék se stejnou účinnou látkou hned v několika značkách. Zaměříme se tedy spíše na ty účinné látky, které by měla běžná lékárnička obsahovat.
- Bolest
Léky na bolest jsou samostatnou kapitolou každé lékárničky. Většinou je dobré mít doma léčiva s nejlépe dvěma činnými látkami. Ne každému totiž zabere hned ta první, a je dobré mít doma i náhradu. Co se týče léků na bolest, pořiďte si lék na bázi paracetamolu (snižuje i teplotu) a ibuprofenu, ten navíc působí i protizánětlivě a tím pádem vám může pomoci ve více záležitostech. Tyto dva léky vám postačí, pokud vás chytne třeba bolest zubu či hlavy. U větších bolestí mohou pomoci na chvíli, avšak je dobré navštívit lékaře, který vám může předepsat silnější lék ale hlavně najít i příčinu.
- Nachlazení a kašel
Kašel je obranný reflex našeho těla, který slouží k odstranění hlenu či jiného cizího materiálu z našeho těla. Především z plic a dýchacích cest. Pro případ kašle si pořiďte antitusikum, které potlačuje kašlací reflex avšak neřeší příčinu. No ale vyspíte se. Dále je dobré si pořídit Expectorancium (bromhexin, mucosolvan a podobně), které pomáhá k vykašlávání hlenu. Nezapomeňte ale zvýšit přísun tekutin.
- Další léčiva a jiné látky
V běžné lékárničce si vystačíte s dvěma druhy léčiv, které jsou popsány výše. Zbytek je lepší dokupovat v případě nemoci až podle symptomů a dle rady s lékařem či lékárníkem. Do některých lékárniček se však hodí ještě vitamíny (především vitamín C), magnézium (pomáhá proti křečím ale třeba i proti bolesti hlavy). U mužů můžete najít léky pro léčbu erektilní dysfunkce, třeba lék Spedra. Není to nic špatného, pokud problémy jsou, je lepší je léčit, než nechávat eskalovat.